Producent bram Rakstal

Specjalizujemy się w realizacjach bram przesuwnych i bram skrzydłowych. W naszym portfolio znajdują się bramy dla lotnisk, fabryk, stadionów i gospodarstw rolnych o świetle wjazdu przekraczającym 20 metrów. Dzięki posiadanemu doświadczeniu gwarantujemy, że znajdziemy  najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym i technicznym.

Pon-pt: 7:00 do 15:00; 32-015 Kłaj; Stanisławice 266; Polska +(48)12-284-01-05 +48-602-470-870 biuro@rakstal.pl
Systemy mieszane – brama przesuwna i skrzydłowa

Brama skrzydłowa (rozwierna) czy przesuwna?

Wielu inwestorów lub też użytkowników już istniejących, ale wymagających wymiany bram zadaje sobie to samo pytanie – brama przesuwna czy brama skrzydłowa? Którą wybrać? Która tańsza? Jakie są zalety i wady posiadania jednej i drugiej?
W dzisiejszym wpisie postaramy się podzielić naszą wiedzą i podpowiedzieć, co dla kogo i co trzeba wiedzieć przy wyborze najlepszego wariantu.

Brama skrzydłowa (rozwierna)

Na początek kilka informacji wartych rozważenia przed zakupem bramy skrzydłowej:

  • brama rozwierna jest idealna dla posiadaczy dużych działek, którym fakt otwierania się skrzydeł nie przeszkadza i nie powoduje trudności w komunikacji na działce. Brama skrzydłowa oczywiście musi otwierać się do wewnątrz (na stronę posesji), dlatego decyzję o jej wyborze warto przemyśleć, a działkę odpowiednio zmierzyć;
  • brama ta ma bardziej klasyczny i formalny charakter. Zdecydowanie pasuje bardziej do tradycyjnej architektury, ale jednocześnie zastosowanie nowoczesnych materiałów spowoduje, iż będzie pasowała również do tej nowoczesnej;
  • bramy skrzydłowe są zdecydowanie tańsze niż przesuwne (oczywiście ostateczna cena zależy od użytych materiałów);
  • nie wymaga wykonania dodatkowych fundamentów (należy tylko postawić słupki niezbędne do zamontowania bramy).

Biorąc pod uwagę jeszcze automatykę do bram, to ta przeznaczona do bram skrzydłowych jest zdecydowanie droższa i bardziej skomplikowana. Dlaczego taki napęd jest droższy? Trzeba brać pod uwagę również wiatr napierający na skrzydła otwartej bramy, któremu brama i napęd muszą stawić czoło.

Brama skrzydłowa w wykonaniu Rakstal.
brama skrzydłowa - rozwierna

Brama przesuwna

Zacznijmy może od kilku podstawowych i zarazem ważnych informacji odnośnie bram przesuwnych, które należy przemyśleć przed wyborem rodzaju bramy:

  • rodzaj posiadanej działki – działka szeroka, a płytka (bramę przesuwną najczęściej montuje się w momencie, kiedy mamy do czynienia z płytką działką, na której mamy niewielką odległość od ogrodzenia do domu czy też garażu. Jeśli odległość ta jest mała, to wtedy nie ma możliwości, aby zamontować bramę skrzydłową, która uniemożliwiłaby lub znacznie utrudniła komunikację na działce między domem a podjazdem);
  • brak jakichkolwiek przeszkód na drodze przesuwającego się ramienia bramy (ramię bramy musi mieć gdzie się schować i na jego drodze nie mogą znajdować się żadne przeszkody, czy też rośliny, drzewa. Najczęściej ramię przesuwa się po wewnętrznej części ogrodzenia, ale nie jest to jedyne rozwiązanie);
  • ustawienie furtki względem bramy (otwierająca się brama nie może zasłaniać wejścia dla pieszych na posesję).

Niewątpliwą zaletą przemawiająca za bramami przesuwnymi jest zdecydowanie łatwiejsze użytkowanie jej w zimie. Proszę sobie wyobrazić, jaką ilość śniegu trzeba usunąć, aby otworzyć bramę skrzydłową, a jaką, aby udrożnić drogę dla jej przesuwnej koleżanki. Rzecz w naszej szerokości geograficznej warta przemyślenia i rozważenia.
Poza tym przy wyborze bramy przesuwnej, w której mamy jedno skrzydło koszt zakupu napędu będzie zdecydowanie mniejszy niż do bramy skrzydłowej.

Na koniec części przeznaczonej bramie przesuwnej taka informacja – polecamy i jak można zobaczyć w naszych galeriach większość klientów wybiera obecnie bramy przesuwne samonośne, które są praktyczniejsze w użytkowaniu (w szynach zbierają się zanieczyszczenia, które potrafią uszkodzić rolki i uniemożliwić otwarcie), bardziej estetyczne w wyglądzie (sprawiają wrażenie lżejszych niż są w rzeczywistości) i zdecydowanie mniej problematyczne niż te szynowe (liście, czy też śnieg nie leżące bezpośrednio pod bramą nie przeszkadzają w jej przesuwaniu się).

Poniżej przykład naszej realizacji

brama przesuwna

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tej krótkiej notce pomogą w podjęciu decyzji o wyborze rodzaju bramy. Jeśli potrzebują Państwo więcej informacji lub nadal mają wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym.